Bezstresowe leczenie stomatologiczne

– historia naszej pacjentki​

Panią Doktor Małgorzatę Sitarek-Rudzką poznałam kilka lat temu. Wówczas wizyta u dentysty przypominała mi „łapankę” w szkole na fotel dentystyczny. Nienawidziłam tego. Lata dzieciństwa i leczenie przez lekarki sadystki spowodowało u mnie traumę i dentofobię. Niestety konsekwencją były także ubytki zębowe.

Do Pani Doktor Małgorzaty trafiłam przypadkiem. Pani Doktor widziała, że ściskam ręce i bardzo się boję a miałam mieć leczenie kanałowe więc zaproponowała mi leczenie w sedacji. Zgodziłam się z pewną nieufnością. Byłam bardzo zdziwiona kiedy po zabiegu Pani Doktor powiedziała że wyleczyła mi dwa zęby. Zupełnie odpłynęłam. Zaczęłam nabierać zaufania i powoli Pani Doktor wyleczyła mi wszystkie zęby. Następnie przygotowała do implantacji i asystowała kiedy chirurg implantolog wszczepiał mi implanty. Następnie zrobiła mi protetykę na implantach. Wszystkie zabiegi odbyły się w sedacji, która spowodowała, że przestałam się bać dentysty  i nabrałam zaufania, że wizyty mogą odbywać się bez stresu w miłej atmosferze.

Dzięki Pani Doktor Małgorzacie Sitarek – Rudzkiej mam piękny uśmiech i przestałam bać się wizyt u dentysty.  Zostałam też poinstruowana jak dbać o zęby, jak je szczotkować, a także zrozumiałam konieczność zabiegów higienizacji. Najbardziej jednak zdziwił mnie fakt, że ostatnio kiedy byłam na zabiegu higienizacji usnęłam na fotelu.

Wiadomo, że ogólnie wizyty u stomatologa nie należą do przyjemnych. Większość pacjentów ma poważne problemy stomatologiczne nie z powodu zaniedbania ale z powodu lęku przed dentystą. Dlatego właśnie stworzyliśmy miejsce przyjazne pacjentom i leczymy nie tylko z chorób stomatologicznych ale przede wszystkim z lęku, dentofobii i strachu przed dentystą.

Bezstresowe leczenie to przyjaźni lekarze w naszej placówce, świadomi strachu przed leczeniem, przyjaźni, wyróżniający się dużo empatią i sympatią w stosunku do pacjenta.

Sedacja wziewna – gaz rozweselający​

W pierwszej kolejności proponujemy pacjentom sedację wziewną (gaz rozweselający), który powoduje rozluźnienie i niweluje strach.

Na czym polega? Pacjentowi przed zabiegiem nakładamy maseczkę na nos i wdycha on podtlenek azotu. Sedacja działa na układ nerwowy uspakajając i wyciszając go – w ten sposób obniżona zostaje jego aktywność. Sedacja wziewna jest bezpiecznym zabiegiem, pacjent jest cały czas świadomy, jest w kontakcie wzrokowym i słownym. Aczkolwiek jego reakcja może być troszkę opóźniona.

Leczenie kanałowe w sedacji
Leczenie kanałowe w sedacji

Sedacja u dzieci

Znieczulenie gazem rozweselającym u dzieci tak jak i u dorosłych jest zupełnie bezpieczną metodą stosowaną w celu zminimalizowania odczuwania strachu. Dzięki temu, że sedacja wziewna nie wpływa na świadomość, stomatolog może mieć kontakt z pacjentem, co jest niezwykle ważne szczególnie w przypadku dzieci.

Mali pacjenci w zupełnie inny sposób odczuwają lęk przed wizytą u dentysty, dlatego tak ważne jest zapewnienie im komfortu w trakcie zabiegu, na który mogą liczyć dzięki sedacji wziewnej i znieczuleniu miejscowemu. Dodatkowo dzieci mają bardzo niski próg tolerancji na ból — dlatego tak ważne jest odpowiednie podejście do zabiegu wykonywanego u najmłodszych. Na szczęście po zastosowaniu sedacji na następną wizytę maluchy przychodzą już z uśmiechem na ustach.

Jak się przygotować do zabiegu

Przed przystąpieniem do sedacji pacjent powinien:

  1. 3 godziny przed zabiegiem nie spożywać pokarmów i nie pić
  2. W dniu zabiegu nie pić alkoholu
  3. Mieć drożny nos, przez który pacjent będzie mógł oddychać

Jeśli pacjent jest zdrowy i nie posiada ciężkich schorzeń, to w większości przypadku może być poddany sedacji wziewnej.

Sedacja wziewna – przeciwwskazania​

Mimo to tak jak i przy każdej innej formie znieczulenia istnieją przeciwwskazania, a są nimi:

  • Porfiria
  • Wrodzona wada serca
  • Spożycie posiłku bezpośrednio przed zabiegiem
  • Stwardnienie rozsiane
  • Katar, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie zatok
  • Znaczny niedobór wit. B12
  • Nadużywanie alkoholu
  • Przyjmowanie substancji narkotycznych
  • Stosowanie leków psychotropowych
  • Choroby szpiku
  • Choroby dna oka
  • Ciąża

Leczenie w narkozie

Wiadomość od naszego pacjenta: Do gabinetu trafiłem dzięki siostrze, która umówiła mnie na wizytę. Wiedziała jak bardzo się boję i dlatego szukała placówki przyjaznej pacjentowi specjalizującej się w bezstresowym leczeniu. Pierwsze co przekonało mnie do miejsca to lekarze. Pani doktor była bardzo uprzejma, miła, wszystko mi wytłumaczyła i przygotowała plan leczenia. Swoją postawą spowodowała że uwierzyłem że zabiegi mogą odbyć się bezboleśnie i postanowiłem jej zaufać.

W pierwszej kolejności skierowała mnie do pani chirurg, która w sedacji usunęła mi zęby, których nie można było uratować. Następnie moja prowadząca pani doktor wyleczyła mi zęby, przeprowadziła zabieg higienizacji i trafiłem z powrotem do pani chirurg.  Tym razem implantacja odbyła się w narkozie. Miałem wcześniej rozmowę z panią anestezjolog, która przeprowadziła ze mną wywiad i dała na papierze informacje jak przygotować się do zabiegu w narkozie. W dniu zabiegu pani anestezjolog i lekarze obłożyli mnie sterylnymi serwetami, podłączyli i zasnąłem. Po przebudzeniu czułem się troszkę słaby ale szczęśliwy że najgorsze już za mną. Czekała na mnie siostra, według zaleceń lekarzy i zabrała mnie do domu.

Jestem bardzo szczęśliwy, że siostra znalazła ten gabinet. Zmieniło się całkowicie moje życie, mogę się uśmiechać, nie muszę kontrolować twarzy i wyzbyłem się wstydu. Teraz regularnie uczęszczam do gabinetu bez strachu i obaw. Dziękuję.

Kompleksowe i bezstresowe leczenie stomatologiczne w narkozie

Całkowita narkoza dentystyczna polega na znieczuleniu ogólnym pacjenta, a więc na wyłączeniu jego świadomości – dzięki temu w trakcie zabiegu pozostaje w stanie uśpienia i nie odczuwa bólu (nie dochodzi bowiem do stymulacji nerwowej). Stan ten jest wywołany podaniem odpowiednich farmaceutyków (tzw. anestetyków) drogą dożylną. Pacjent przed zabiegiem jest usypiany przez lekarza anestezjologa, który czuwa nad nim przez cały czas trwania zabiegu. Sedacja dożylna jest całkowicie bezpieczna. Dzięki narkozie pacjent może przejść zabiegi stomatologiczne w całkowitej nieświadomości. Dodatkowo dla pacjenta czas trwania takiego zabiegu to tylko chwila. Dwie godziny po zabiegu pacjent odzyskuje pełną sprawność.

Przygotowanie do zabiegu w narkozie

  • Nie wolno 6 godzin przed zabiegiem jeść i pić.
  • Nie wolno 24 godziny przed zabiegiem pić alkohol, używać innych substancji psychoaktywnych.
  • Należy usunąć protezy zębowe i szkoła kontaktowe.
  • Należy zdjąć biżuterię
  • O ile lekarz nie zaleci inaczej, na minimum 5 dni przed zabiegiem należy odstawić środki mogące nasilać krwawienie, w tym leki z kwasem acetylosalicylowym (np. aspirynę). Konieczna jest w tej sprawie konsultacja z lekarzem prowadzącym.

Po narkozie

  • trzeba mieć zapewniony transport do domu z osobą towarzyszącą
  • Nie wolno przez 24 godziny pić alkoholu, używać substancji psychoaktywnych, prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych