Historia pacjentki:
Nigdy żaden lekarz nie wytłumaczył mi po co wykonuje się zabieg higienizacji i jakie mogą być przyczyny niewykonywania tego zabiegu regularnie. Dopiero Pani Doktor Małgorzata wyjaśniła mi wszystko dokładnie a oprócz tego od kiedy przychodzę regularnie na higienizację nie mam próchnicy. Ostatni raz miałam leczonego zęba 8 lat temu. Tak więc poprzez regularne zabiegi higienizacji nie psują mi się zęby, a co za tym idzie mam mniejszy stres.
Zabieg higienizacji
Jest to zabieg bardzo niedoceniany, który powinno się wykonywać u dentysty co pół roku. Profilaktyczne oczyszczanie pozwala pozbyć się nagromadzonej płytki nazębnej i zapobiec tworzeniu się kamienia nazębnego.
Na czym polega higienizacja jamy ustnej
Regularne usuwanie kamienia nazębnego jest podstawowym zabiegiem leczniczym przy chorobie przyzębia (zwaną kiedyś paradontozą), jak również zabiegiem zapobiegającym tej chorobie u osób zdrowych. Choroba przyzębia prowadzi do utraty kości w której osadzone są zęby – w jej konsekwencji pacjenci tracą zdrowe zęby, ponieważ następuje zniszczenie ich zębodołów. Za chorobę przyzębia odpowiedzialne są bakterie znajdujące się w kamieniu nazębnym, dlatego higienizacja jest pierwszą i najważniejszą metodą leczenia tej choroby.
Pełny zabieg składa się z czterech elementów: skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja.
Skaling
Polega na usuwaniu kamienia nazębnego. Kamień może powodować brzydki zapach z ust, a także doprowadza do krwawienia z dziąseł i wspiera rozwój próchnicy.
Piaskowanie
Polega na usunięciu płytki nazębnej i osadu za pomocą strumienia wody, w której znajdują się drobiny czyszczące.
Skaling i piaskowanie dają efekt zbliżony do wybielania zębów.
Polerowanie
Polega na szczotkowaniu zębów specjalnymi pastami polerskimi. Usuwa resztki osadu, zapobiega powstawaniu próchnicy.
Fluoryzacja
Polega na nałożeniu na zęby środka zawierającego fluor. Może on mieć formę lakieru, pasty, żelu lub pisanki. Proces ten zabezpiecza zęby przed próchnicą i pomaga przy nadwrażliwości szyjek zębowych.